
- Najbardziej propagowana i wspierana przez rząd chiński forma transportu
- Towar w Polsce już nawet w 12 dni!
- O wiele tańsza opcja niż transport lotniczy.
Zlecając nam import Twojego towaru z Chin masz pewność że wszystkie procedury transportu zostaną maksymalnie zoptymalizowane. Kontaktujemy się z fabryką przed zakończeniem produkcji, zapewniając odpowiedni bufor czasowy na kontrolę jakości towaru oraz procedury celno-transportowe.

Transport kolejowy z Chin
Transport kolejowy z Chin jest ostatnio bardzo popularny. Stało się to za sprawą inicjatywy nowego jedwabnego szlaku, bardzo mocno propagowanego przez rząd chiński. Kiedy w 2013 roku Xi Jinping ogłaszał ideę powstania nowej trasy handlowej łączącej Państwo Środka z Europą – nikt nie miał wątpliwości, że chodziło o umocnienie pozycji Chin w handlu międzynarodowym. Miały na tym również skorzystać państwa leżące na nowym szlaku.
Transport kolejowy z Chin jest ostatnio bardzo popularny. Stało się to za sprawą inicjatywy nowego jedwabnego szlaku, bardzo mocno propagowanego przez rząd chiński. Kiedy w 2013 roku Xi Jinping ogłaszał ideę powstania nowej trasy handlowej łączącej Państwo Środka z Europą nikt nie miał wątpliwości, że chodziło o umocnienie pozycji Chin w handlu międzynarodowym. Miały na tym również skorzystać państwa leżące na nowym szlaku.
Jeśli wziąć pod uwagę historię, to jedwabny szlak istniał już nawet w III w. p.n.e. Transportowano nim jedwab, herbatę oraz inne dobra w zamian za złoto, wino i rośliny uprawne. Jednakże czas jaki był potrzebny na przebycie całej drogi wynosił nawet kilka lat, obecnie zakłada się, żeby czas transportu oscylował w okresie dwóch tygodni.
Transport kolejowy z Chin do Polski organizujemy w dwóch opcjach – w zależności od wymagań klienta: drobnicowo (LCL) i ładunki pełno kontenerowe (FCL). Zasadniczą różnicą w transporcie morskim i kolejowym jest praktycznie brak zastosowania kontenerów 20” – co determinuje czasami formę transportu oraz ilość zamawianego przez importerów towaru. Towar trafia przez terminal w Małaszewiczach do : Warszawy ( Pruszkowa), Łodzi, Sławkowa a ostatnio też do DCT w Gdańsku.
W odróżnieniu od dobrze rozwiniętej infrastruktury portów morskich, sieć terminali kolejowych wciąż się rozbudowuje. Oznacza to, że należy dobrze sprawdzić lokalizację fabryki naszego towaru, bo może okazać się, że koszty i czas dotarcia do terminalu kolejowego znacząco wpłyną na koszt towaru i transport kolejowy z Chin do Polski może okazać się niekorzystny zarówno czasowo jak i kosztowo
Transport kolejowy z Chin – czas
Czas transportu kolejowego z Chin jest jednym z głównych czynników dla których importerzy decydują się właśnie na ten środek transportu. W porównaniu do transportu lotniczego jest ponad dwukrotnie dłuższy, ale za to w porównaniu do standardowego transportu morskiego – ponad dwukrotnie krótszy.
Należy również wziąć pod uwagę, że pomimo ciągle zwiększającej się liczbie połączeń kolejowych, nadal w niektórych terminalach wyjazd pociągu odbywa się 1-2 razy w tygodniu. W popularnych terminalach (np. Chengdou)
Ile trwa transport kolejowy z Chin ? Przyjęło się średnio, że ok 14 dni. Przy czym do tego czasu należy doliczyć również :
- czas dostawy towaru z fabryki do terminala ( czasami ok 2-3 dni)
- czas potrzebny na zmagazynowanie towaru w terminalu ( na ogół ok 3 dni przed wyjazdem pociągu)
- w wypadku drobnicy należy doliczyć czas uformowania i rozformowania kontenera
Z powyższego zestawienia wynika więc, że transport kolejowy z Chin trwa ok 17-19 dni, co w dalszym ciągu jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu do ok 40 dni transportu morskiego.


Na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o transport kolejowy z Chin?
- ładunek jest narażony nieco bardziej niż na statku na np. przejęcie, uszkodzenie lub kradzież
- niektóre Państwa (np. Rosja) mogą wprowadzać zakazy transportu określonych towarów przez swoje terytorium
- podczas transportu drobnicowego towaru – nasz towar w kontenerze jest narażony na kontakt z towarem innych importerów – należy zwrócić uwagę na poziom przyswajania zapachów oraz wytrzymałość opakowań zbiorczych